26 مرداد، روز بازگشت الماس های همیشه درخشانبه گزارش ایرنا 26 مرداد یادآور ثانیه های انتظار است که به کندی سپری می شد، سکوتی مبهم شهر را فرا گرفته همه به استقبال پرنده های مهاجر آمده بودند پرنده هایی که برای دفاع از این مرز و بوم سال های سخت دوری از وطن را تحمل کردند، پرنده هایی که با بال و پر خونی در زیر شکنجه های دشمنان تاب آوردند و از آرمان های خود نگذشتند.
26 مرداد سال 69 روزی که همه شهر از زن و مرد و کوچک و بزرگ شادمان بودند و به یکدیگر شادباش و تبریک می گفتند به روز وصل و پایان فراق تبدیل شد، روزی که دیدار پدر و مادری خسته و چشم انتظار فرزند را در قاب آزادی به تصویر کشید، پایان سالها چشم انتظاری همسری که به امید وصال ثانیه ها، دقیقه ها و روزها و شب را شمرده بود به نمایش گذاشت و اولین ملاقات پدری خسته و رنجور از اسارت که پس از آزادی از اسارت فرزند ندیده اش را به آغوش می کشد را ثبت کرد.
آری 26 مرداد روز شادمانی یک ملت است ملتی که با سرافرازی جوانانی را تقدیم انقلاب کرد تا ایران همچنان با عزت و سربلند بماند.
به راستی آیا با قلم می شود این همه مردانگی و استقامت دوران اسارت را به نگارش درآورد و به راستی کدامین ساعت و تقویم می تواند شکوه لحظات دیدار و آن همه شور و شوق را در خود ثبت کند.
آری آزادگان این مردان غیرت و حماسه که سال های سال جسمشان دربند بود با قدرت ایمان و امیدی که در قلبشان موج می زد به فکر وطن بودند و با داشتن روح و افکاری بلند و عرفانی هیچگاه خود را در بند دشمن ندانستند و لحظه ای بدون یاد خدا و دلبستگی به وطن سپری نکردند.
روز 26 مرداد 1369 ایران اسلامی شاهد بازگشت آزادگان سرافرازی بود که پس از تحمل سالهای اسارت خود در اردوگاه های عراق، قدم بر چشمان میهن اسلامی گذاشتند و به آغوش خانواده‏های خود بازگشتند.
به مناسبت آغاز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی پای صحبت یکی از آزادگان سرافراز همدانی ‘سید جعفر دعوتی’ نشستیم.
این آزاده دوران هشت سال دفاع مقدس در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در سال 1365 در قالب کاروان راهیان کربلا به جبهه اعزام شده است گفت: پس از به عضویت درآمدن در لشکر 32 انصارالحسین (ع) به عنوان غواص خط شکن ساماندهی و پس از طی یک فرایند دوره های غواصی در گردان 155 غواصی برای عملیات کربلای 4 انتخاب شدم.
سید جعفر دعوتی که در چهارم دی ماه سال 65 در عملیات کربلای 4 به اسارت نیروهای دشمن درآمد ادامه داد: از روزی که به اسارت نیروی های بعثی درآمدم تا روز تبادل اسرا به صورت مفقود در آن اردوگاه حضور داشتم.
وی بیان کرد: در هنگام اسارت به مدت 13 روز در بصره بودیم و سپس به بغداد منتقل شدیم و سه روز هم در سازمان امنیت و اطلاعات و پس از آن به زندان و سلول های الرشید اعزام شدیم و پس از 2 ماه به اردوگاه تکریت منتقل شدیم.
دعوتی با بیان اینکه وی به همراه سه تن دیگر از اسرای همدانی به نام های جعفر زمردیان، فتحیان نسب و قاسم بهرامی در لیست شهدا قرار داشتند گفت: همرزمان ، بستگان و خانواده بر این تصور بودند که ما به شهادت رسیدیم و در قطعه شهدای همدان نیز برایمان مزار در نظر گرفته شده بود.
این آزاده سرافراز که در هنگام اسارت 17 سال بیشتر نداشت ادامه داد: به دلیل اینکه ما مفقود بودیم و کسی از وضعیت ما اطلاعی نداشت بیشتر مورد آزار بعثی ها قرار گرفته و هر بار به دلایل مختلف مورد شکنجه ، آزار و اذیت نیروهای بعثی قرار می گرفتیم.
این یادگار هشت سال دوران دفاع مقدس افزود: این شکنجه ها به اندازه ای بود که در طول چهار سال اسارت چند نفر از اسرای هم بند از جمله محمد رضایی، یک طلبه جوان از خراسان رضوی، ابراهیم اسدی، اکبر قاسمی و شهید گلبازی در این اردوگاه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
وی با یادآوری آن دوران و خاطراتی از شهید اکبر قاسمی که در دوران اسارات به شهادت رسید گفت: این شهید بزرگوار یکی از غواصان و بی سیم چی شهید حاج ستار ابراهیمی بود و با داشتن پنج فرزند زندگی را رها کرده و به جبهه آمده بود و به اسارت نیروهای دشمن درآمد.
دعوتی اضافه کرد: نیروهای بعثی برای تضعیف روحیه اسرا ، اکبر قاسمی را که سن و سالی بیشتر از سایر اسرا داشت بارها و به شدت مورد شکنجه قرار دادند و این شهید بزرگوار پس از شکنجه های بی شمار و شکستن بیشتر نقاط بدنش در اثر این شکنجه ها در اردوگاه و در کنار اسرا به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
وی اظهار کرد: پیکر این شهید پس از تبادل اسرا در اولین گروه شهدا، از اردوگاه تکریت عراق در سال 72 به ایران رجعت کرد و در تهران در بستر خاک آرمید.
دعوتی با بیان اینکه پس از اسارت، این رزمندگان خط شکن یک حرکت فرهنگی را آغاز کردند تا از این طریق با دشمن مبارزه کنند افزود: این نبرد بسیار سخت تر و مشکل تر از جنگ نظامی بود چراکه دشمنان تبلیغات گسترده ای علیه ایران داشتند.
وی با تشریح برنامه های فرهنگی ایران در اردوگاه عراق گفت: رزمندگان در دوران اسارت با ولایت مداری و ولایت پذیری و با وجود همه سختی ها با روحیه عالی و مقاومت زندگی جدیدی را آغاز کردند و با کمترین امکانات و محدودیت ها کارهای بزرگی را انجام دادند.
دعوتی اظهار کرد: رزمندگان در این دوران به افرادی که سواد خواندن و نوشتن نداشتند آموزش دادند و از طریق روزنامه های انگلیسی و عربی علاوه بر تجزیه و تحلیل مسائل روز و جنگ به ارتقای علمی خود می پرداختند.
وی به سختی های دوران اسارت پرداخت و گفت: نیروهای بعثی حتی در دوران اسارت از اسرا برای تست مواد شیمیایی استفاده می کردند و در غذای آنها مواد شیمیایی می ریختند تا فرایند آن را در بدن آنها مشاهده کنند و در سه نوبت از ریه و قفسه سینه این اسرا که به صورت مفقود در اسارت بودند اسکن و رادیو گرافی انجام شد.
وی یک معضل بزرگ که به عنوان یک غده سرطانی موجب آزار و اذیت اسرا می شد را وجود سازمان منافقان در عراق عنوان کرد و گفت: این گروه با ایجاد ارتش آزادی بخش با تبلیغات، سعی در جذب نیرو داشتند و با اجرای برنامه های تلویزیونی و حضور چهره به چهره در اردوگاه با تضعیف روحیه اسرا و دادن وعده و وعید خواستار جذب آنها بودند که اسرا در نهایت با دمپایی از آنها استقبال کردند و این حرکت آنها هم موجب نشد اسرا دست از آرمان های خود بردارند.
دعوتی با بیان اینکه اسرا در دوران سخت و شکنجه و آزار و اذیت هیچگاه ضربات کابل را به لباس و غذا ترجیح ندادند اضافه کرد: این روند شکنجه ادامه داشت تا اینکه صلیب سرخ وارد اردوگاه تکریت شد و این زمانی بود که فرایند تبادل اسرا انجام شده بود و بیشتر اسرا به میهن اسلامی بازگشته بودند.
وی ادامه داد: اسرای که به صورت مفقود در اردوگاه تکریت عراق بسر می بردند جزو آخرین گروه هایی بودند که به میهن اسلامی بازگشتند و این گروه هشتم شهریور ماه سال 69 پس از ورود به میهن اسلامی سه روز در کرمانشاه قرنطینه بودیم و و سپس وارد استان همدان شدیم.
دعوتی با ذکر حال و هوای روزهای آزادی ادامه داد: آن لحظه پس از اینکه با استقبال مردم و شور و شوق آنها در شهر مریانج مواجه شدم تازه به این باور رسیدم که آزاد شدم که بیان آن لحظات و دیدن خانواده و بستگان به گونه ای است که نمی توان آن را وصف کرد.
این آزاده سرافزاز که پس از چهار سال اسارت به ایران بازگشته و اکنون دارای 2 فرزند پسر و یک فرزند دختر و در عرصه فرهنگی مشغول به خدمت شده است .
وی در مورد فعالیت های خود گفت: در حال حاضر با راه اندازی تشکل غیر دولتی پیام آوران ایثار مشغول به فعالیت هستم که در این تشکل از طریق خانواده های شهدا، فرزندان، همسران، پدران و مادران شهدا و جانبازان و آزادگان، راویان فتح شناسایی و دسته بندی شدند و با گذراندن دوره های تخصصی به عنوان استاد راوی در مدارس و دانشگاه ها حضور پیدا کنند تا امر و رسالت فرهنگی خود را به جای آوردند.
دعوتی اظهار کرد: موسسه فرهنگی به نام شهید اکبر قاسمی به ثبت رسیده و قرار است در این موسسه به نشر و زندگی شهدای غریب در اسارت پرداخته شود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان نیز با بیان اینکه آزادگان در طول دوران دفاع مقدس با تمام توان در جبهه ها حماسه آفریدند ادامه داد: بیشتر آنها با جسم مجروح به اسارت دشمن درآمدند و در مدتی که در چنگال رژیم بعثی بودند از حیثیت، ابرو ، عزت و سربلندی انقلاب اسلامی و آرمان های انقلاب و ولایت فقیه دفاع جانانه داشتند.
ناصر عارف گفت: آزادگان سفیران سرافراز و حافظ ارزش های انقلاب اسلامی در میان دشمنان بودند و با صبر و بردباری انقلاب را یاری کردند و پس از بازگشت از اسارت نیز آرام نبودند و در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خدمت کردند.
وی با تاکید بر اینکه ایثارگری آزادگان همچنان تداوم دارد گفت: فرهنگ سلحشوری و از جان گذشتگی آزادگان در دفاع از دین و وطن ارزشمند است و آنها همیشه تاریخ باید مورد تجلیل و تکریم قرار گیرند.
به گفته وی استان همدان در دوران هشت سال دفاع مقدس یک هزار و 39 آزاده را تقدیم انقلاب کرده است که اکنون از این تعداد 943 نفر در استان همدان زندگی می کنند و بقیه به دلایل شهادت و مهاجرت از بین ما رفته اند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان با تشریح برنامه های سالروز ورود آزادگان در این استان گفت: بیش از 50 عنوان برنامه به این مناسبت در سطح استان اجرا می شود.
عارف افزود: تجلیل از آزادگان ، برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و همایش پیاده روی از جمله مهمترین این برنامه ها برای سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی است.
26 مرداد ماه آغاز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی است.
جنگ تحمیلی علیه ایران از سال 1359 آغاز و به مدت هشت سال ادامه داشت و در این جنگ 42 هزار نفر آزاده و اسیر در چنگال رژیم بعثی داشتیم.
2087/ 1181
گزارش از زهرا پیرنیا** انتشاردهنده: الهام تدینانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید