از جهاد یادگیری تا تشکیل ایران کوچک در اردوگاه های بعثیجمعی از آزادگان هشت سال دفاع مقدس در بیست و هفتیمن سالروز بازگشت شان به میهن اسلامی در دیداری صمیمی با استاندار آذربایجان شرقی خاطراتی از دوران اسارت خود در زندان های بعثی پرداختند.
‘کاظم کاشت کار’ در ابتدای بیان خاطرات خود یادآور شد جمعی که در این دیدار حضور یافته اند از جمله آزادگانی هستند که پس از آزادی و بازگشت به میهن اسلامی ادامه تحصیل داده و همگی آنها دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترا می باشند.
وی اظهار کرد: در دوران اسارت با تمامی سختی ها و مشکلاتی که داشت، رزمندگان توجه ویژه ای بر آموزش و یادگیری داشتند.
کاشت کار افزود: به دلیل نبود کاغذ، پاکت های پودرلباسشویی را در آب خیسانده و پس از اینکه لایه های آن از هم کنده می شد پنج کاغذ به دست می آمد که آن را در لایه تشک ها گذاشته و خشک می کردیم.
وی ادامه داد: مغز خودکارهایی را هم که از سوی صلیب سرخ برای نوشتن نام داده می شد، بر می داشتیم و با گذاشتن کلاه خودکار بر سر آن متوجه نبود مغز آن نمی شدند.
دیگر آزاده ای که در این دیدار حضور داشت، از چگونگی اسارت خود گفت و افزود: به دلایلی هر دو ماه یکبار اردوگاه ما را تغییر می دادند تا اینکه به موصل قدیم ، اردوگاهی که اسرای اوایل جنگ سال 1359 در ان حضور داشتند، انتقال یافتیم.
غلامرضا احمدی افزود: در این اردوگاه به دلیل درگیری که بین عراقی ها و اسرا رخ داد، تیراندازی شد و در جریان آن دو نفر شهید و 14 نفر مجروح شدند.
وی ادامه داد: بار دیگر به ارودگاه دیگری انتقال یافتیم و این بار علاوه بر شکنجه هایی که وارد می شد در مسیر رفت به دستشویی مورد تاخت و تاز عراقی ها قرار می گرفتیم.
وی اظهار کرد: 24 ساعت در زاندان عراقی ها بودیم و در زمان مراجعه به دستشویی که آن هم در زمان های خاص بود، مسیری تونل مانند ایجاد کرده بودند که به تونل وحشت شهرت داشت و در هر رفت و برگشت مورد آزار و اذیت قرار می گرفتیم .
احمدی افزود: برای بیشتر شدن حملات، عراقی ها در مقابل در اردوگاه می ایستادند و زمین خیس آب بود تا با خوردن باطوم به زمین بیافتیم و کتک ها افزایش یابد.
وی گفت: برای مقابله با این شکنجه ها تصمیم بر این شد افرادی که بلند قامت تر و قوی هیکل تر هستند به عنوان ضربه گیر برای اسرایی که ضعیف تر هستند در مقابل سربازان عراقی که در خروجی در ارودگاه حضور دارند، عمل کنند .
دیگر آزاده ای که در این جلسه حضور داشت ، اظهار کرد: شکنجه در اردوگاه ها مرسوم بود که روزانه دو نوبت انجام می شد و شپش نیز در ارودگاه ها بیداد می کرد.
احد حمیدی اضافه کرد: هنگام اسارت 46 ترکش در بدن ام وجود داشت و در اردوگاهی که حضور داشتم فردی درشت هیکل که نامش پلنگی بود حضور داشت که اسرا را به شدت مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار می داد، به همین دلیل سعی می کردم از مسیرهایی که او حضور دارد رد نشوم چرا که هرکس از مقابل او رد می شد با سر و دست شکسته به اردوگاه باز می گشت.
وی اظهار کرد: با وجود تمام سختی ها اسرا نسبت به یادگیری مسایل دینی و درسی توجه ویژه داشتند و آن را وظیفه شرعی خود می دانستند.
حمیدی یادآورشد: در اردوگاه ها افراد بی سواد نیز حضور داشتند که در زمان بازگشت نه تنها سواد خواندن نوشتن داشتند، بلکه به زبان های خارجی نیز مسلط شده بودند.
وی با بیان اینکه تحصیلات من در زمان اسارت دوم دبیرستان بود، گفت: در دوره اسارت علاوه بر یادگیری علوم دینی، به زبان های عربی، انگلیسی و فرانسه نیز مسلط شدم.
این آزاده تاکید کرد: جهاد یادگیری و مبارزه با ظلم در امتداد جهاد با دشمن در اردوگاه ها موج می زد.
فرمانده سپاه عاشورا نیز در این دیدار با اشاره به نحوه اسارت خود اظهار کرد: هر یک از اردوگاه های عراق به ایران کوچک تبدیل شده بود.
سردار غلام اصغر کریمیان افزود: در اردوگاه ها رزمندگانی که مدارک دکترای تخصصی از دانشگاه های معتبر جهانی داشتند در کنار افراد بی سواد و کم سواد حضور داشتند و این امر باعث شد سطوح علمی اسرا به صورت گسترده افزایش یابد و در پایان اسارت فردی بی سواد نبود.
وی ادامه داد: با وجود اینکه جسم اسرا در زندان های بعثی در اسارت بود ولی هیچ وقت نتوانستند روح آنان را در قفس بیاندازند.
سردار کریمیان با بیان اینکه آزادگان جامع الشرایط هستند، گفت: سخت ترین روزها را اسرای مجروح تجربه کردند و هر شهیدی که در اردوگاه های عراق به درجه شهادت نایل می شد در بدترین شرایط دفن می شد.
وی با بیان اینکه آزادگان می توانند محور عملیات های فرهنگی باشند، افزود: 95 درصد خاطرات آزادگان بیان نشده و ضروری است این خاطران بیان شود.
فرمانده سپاه عاشورا اضافه کرد: آزادگان با بصیرت تر، آگاه تر و توانمندتر از قبل به کشور بازگشتند و آمایش سرزمینی آزادگان در سراسر ایران اسلامی گسترده است.
وی ادامه داد: آزادگان پیشکسوتان جهاد و شهامت هستند که متاسفانه از یاد رفته اند و نباید بگذاریم قهرمانان و اسطوره های جامعه ما از یاد ها بروند.
سردار کریمیان با اشاره به وضعیت معیشت برخی از آزادگان گفت: ضروری است ارزیابی هایی از وضعیت اجتماعی و معیشتی آزادگان در استان انجام شود و سپاه این آمادگی را دارد که حمایت کند.
وی اظهار کرد: نباید بگذاریم آزادگانی که اسوه های صبرو مقاومت هستند زیر بار مشکلات معیشتی کمر خم کنند.
استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار هنگام سخنرانی به احترام آزادگان از جای خود بر خواست و ایستاده سخن گفت.
اسماعیل جبارزاده اظهار کرد: خوشحالم از اینکه در سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی سعادت یافتم در خدمت شما عزیزان باشم.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، ادامه داد: هر روزی که شما در اسارت گذرانده اید برای ما قابل احترام است و مردم ایران اسلامی به عزت و عظمت |آزادگان و مقاومت آنها آگاه هستند و اطمینان دارند اگر رزمندگان در پشت سنگر های دفاع مقدس پرچم اسلام را زنده نگهداشتند آزادگان نیز در زندان های رژیم بعثی با صبر و استقامت خود قدرت و شکست ناپذیری ارتش اسلام را نشان دادند.
جبارازده گفت: هرجا که از آزادگان نامی به میان آمده، تمام مردم با عزت و عظمت از آن ها یاد کرده اند و شما در دل تمام مردم ایران جای دارید و با گذشت زمان عزت و عظمت شما کمرنگ نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه خاطرات آزادگان باید گفته و نوشته شود، افزود: جوانان تشنه شنیدن خاطرات شما عزیزان هستند و شما ها الگوهای صبر و استقامت برای نسل جدید هستید.
استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: برخی ابراز می کنند که با فاصله گرفتن از دفاع مقدس فرهنگ ایثار و شهادت کمرنگ تر شده، ولی این افراد بدانند که جوانان این مرز و بوم همیشه آماده دفاع از اسلام و انقلاب هستند و شهادت مظلومانه شهید حججی گواهی بر این موضوع است.
وی با اشاره به اینکه عطش نسل جوان برای شنیدن خاطرات شما بسیار زیاد است، ادامه داد: آزادگان، ایثارگران و جانبازان همانند شمعی هستند که به اطرافیان خود نور می دهند و باید خاطرات آنها به جوانان امروز که تشنه شنیدن این خاطرات هستند، بازگو شود.
جبارزاده افزود: اینکه در استان ما آزاده ای وجود داشته باشد که دچار مشکلات معیشتی و درمانی است، قابل قبول نیست و چرا تاکنون به مدیریت ارشد استان این موضوع اطلاع رسانی نشده است.
وی تاکید کرد: وضعیت معیشتی آزادگان توسط بنیاد شهید رصد شود و مبادا کسی از این عزیزان به دلیل مشکلات مادی و درمانی گرفتار باشد.
استاندار اذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در حدود دو هزار آزاده در استان وجود دارد، گفت: آزادگان نسبت به ایجاد تشکل و انجمن اقدام کنند تا از این طریق از حال هم آگاه شده و نسبت به پیگیری موضوعات آزادگان اقدام کنند.
گزارش: مینا بازگشا. ع**انتشار: عزیزی راد
6120/518انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید